Monday, May 16, 2022
HomeNewsহেঁপাহৰ ৰঙালিত পৰম্পৰাগত খেলত জীপাল অসমৰ বিভিন্ন বিহু সন্মিলনৰ প্ৰাঙ্গন

হেঁপাহৰ ৰঙালিত পৰম্পৰাগত খেলত জীপাল অসমৰ বিভিন্ন বিহু সন্মিলনৰ প্ৰাঙ্গন

হেঁপাহৰ ৰঙালিত পৰম্পৰাগত খেলত জীপাল অসমৰ বিভিন্ন বিহু সন্মিলনৰ প্ৰাঙ্গন

অলিম্পিয়া প্ৰতিবেদন: হেঁপাহৰ ৰঙালিত পৰম্পৰাগত খেলত জীপাল অসমৰ বিভিন্ন বিহু সন্মিলনৰ প্ৰাঙ্গন । কণ কণ শিশুসকলৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বিভিন্ন বয়সৰ লোকে উপভোগ কৰিছে এই খেলৰ মাদকতা । অসমৰ বিভিন্ন অঞ্চলৰ এনে পৰম্পৰাগত খেল-ধেমালীৰ কথাৰে অলিম্পিয়া স্পৰ্টছৰ বিশেষ প্ৰতিবেদন । দৃশ্যপট এক । দৰং জিলাৰ কেন্দুগুৰি শংকৰ স্মৃতি সংঘৰ উদ্যোগত দিপিলা গাঁৱত আয়োজন কৰা হল ৰঙালী বিহু । বিহুৰ লগত সংগতি ৰাখি দেখা গ’ল বিভিন্ন খেল-ধেমালী । ৰছীটনা, ওজন দলিওৱা, কুকুৰা যুঁজ আদি পৰম্পৰাগত খেলত জীপাল হ’ল ৰঙালী বিহু সন্মিলনৰ প্ৰাঙ্গন । কণ কণ শিশুসকলৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বিভিন্ন বয়সৰ লোকে খেলত অংশগ্ৰহণ কৰি ৰঙালীৰ আনন্দত বুৰ গ’ল ।

আৰু অধিক পঢ়ক

ইফালে ৭১ বৰ্ষত ভৰি দিয়া ঐতিহ্যমণ্ডিত লতাশিলৰ বিহুতো প্ৰতিবছৰৰ দৰেই খেল-ধেমালীয়ে পালে প্ৰাধান্য । বিহুৰ গীতত একাংশই খেলিলে মিউজিকেল চেয়াৰ । তদুপৰি ভেকুলি জাপ, দৌৰ, চাইকেল ৰেচ আছিল লতাশিল বিহুত খেল-ধেমালীৰ অন্যতম আকৰ্ষণ । বিহুৰ লগতে লতাশিল বিহু সমিতিয়ে আয়োজন কৰা খেল-ধেমালীৰ সন্দৰ্ভত মন্তব্য কৰে উদ্যোক্তাই। ইফালে ৰঙালী বিহুৰ লগত সংগতি ৰাখি এনে পৰম্পৰাগত খেল-ধেমালীৰ আয়োজন কৰি অহাৰ বাবে লতাশিল বিহুৰ আয়োজকক ধন্যবাদ জনালে বিশিষ্ট অভিনেত্রী মিনু বনিয়াই । আনহাতে, পূব গুৱাহাটী বিহু সন্মিলনো খেল-ধেমালীৰে জীপাল হ’ল । পানী-পাৰ, টেকেলী ভঙা, দৌৰ আদি খেলত অংশ ল’লে প্ৰতিযোগীয়ে।

অলিম্পিয়া মাহেকীয়া আলোচনী পঢ়িবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰক

খেল-ধেমালীৰ মাজেৰেও ৰঙালীৰ আনন্দক প্ৰাধান্য দি আহিছে পূব গুৱাহাটী বিহু সন্মিলনীয়ে । কি কি প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত হ’ল জনালে উদ্যোক্তাই । সেইদৰে, বিৰুবাৰী বিহু সন্মিলনত দেখা গ’ল পৰম্পৰাগত খেল-ধেমালীৰ লগতে দুভৰিৰ যাদু । পুৰুষ –মহিলাৰ দৌৰ, পানীপাৰ, চামুচত কণী লৈ দৌৰা আদি খেলে অধিক ৰঙালী কৰিলে বিহু সন্মিলনৰ প্ৰাঙ্গন । অসমৰ স্বাভিমান বিহুত পৰম্পৰাগত খেল-ধেমালীয়ে গুৰুত্ব লাভ কৰাটো এক সুখজনক খবৰ । ক্ৰীড়া অনুৰাগীৰ আশা –অসমৰ প্ৰতি প্ৰান্তৰৰ বিহু সন্মিলনত অনুষ্ঠিত হওক এনে খেল-ধেমালী । বিলুপ্তপ্ৰায় খেল-ধেমালীয়ে নতুন প্ৰজন্মৰ মাজত অনন্য এক মাত্রা পাওক।

- Advertisment -
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − seventeen =

- Advertisment -

Magazine

তেজপুৰ ক্লাব বেডমিণ্টনত ঢলা শদিয়া ক্লাব চেম্পিয়ন; ত্ৰিভায়ান ৰাজ...

0
অলিম্পিয়া প্ৰতিবেদন সোমবাৰে বিজিত শইকীয়া সোঁৱৰণী ইনড'ৰ ষ্টেডিয়ামত সোমবাৰে তেজপুৰ জিলা ক্ৰীড়া সন্থাৰ উদ্যোগত অনুষ্ঠিত হৈ যায় তাৰিণী ভূঞা সোঁৱৰণী...

Olympia March 2020

0

Olympia January 2020

0

Most Popular

Recent Comments