Friday, September 30, 2022
HomeNewsপেৰালিম্পিকৰ ইতিহাস আৰু ভাৰত- এটি সংক্ষিপ্ত ৰোমন্থন

পেৰালিম্পিকৰ ইতিহাস আৰু ভাৰত- এটি সংক্ষিপ্ত ৰোমন্থন

✍️ তপন কুমাৰ বৰা

পেৰালিম্পিক গেমছ (Paralympic Games) হ’ল বিশেষভাৱে সক্ষম খেলুৱৈসকলৰ (athletes with disabilities) বাবে মুখ্য আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতা। পেৰালিম্পিক ক্ৰীড়া সমূহ শীতকালীন ক্ৰীড়া আৰু গ্ৰীষ্মকালীন ক্ৰীড়াত বিভক্ত কৰা হয়, যি প্ৰতি দুবছৰত একেলগে হয়। বিংশ শতিকাৰ শেষৰ ফালৰ পৰা একেখন চহৰতে পেৰালিম্পিক অনুষ্ঠিত হৈ আহিছে য’ত সংশ্লিষ্ট অলিম্পিক গেমছ অনুষ্ঠিত হয়; অলিম্পিক সমাপ্ত হোৱাৰ কিছুদিনৰ পিছতে পেৰালিম্পিক গেমছ অনুষ্ঠিত কৰে। ১৯৮৯ চনত প্ৰতিষ্ঠা হোৱা আৰু জাৰ্মানীত অৱস্থিত আন্তৰ্জাতিক পেৰালিম্পিক সমিতিয়ে (International Paralympic Committee) পেৰালিম্পিক গেমছ পৰিচালনা কৰে।

পেৰালিম্পিক খেলুৱৈসকলে ছয়টা পৃথক বিশেষভাৱে সক্ষম গোটত প্ৰতিযোগিতা কৰে:

১) এম্পুটি (amputee)
২) চেৰিব্ৰেল পালচি (cerebral palsy)
৩) দৃষ্টিশক্তিৰ বিকাৰ (visual impairment)
৪) মেৰুদণ্ডৰ আঘাত (spinal cord injuries)
৫) বৌদ্ধিক অক্ষমতা (intellectual disability) আৰু
৬) লেচ অট্ৰেছ (les autres)

প্ৰতিটো গোটৰ ভিতৰত, খেলুৱৈসকলক তেওঁলোকৰ বিশেষভাৱে সক্ষমতাৰ প্ৰকাৰ আৰু পৰিসৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি শ্ৰেণীত বিভক্ত কৰা হয়। যদি তেওঁলোকৰ শাৰীৰিক স্থিতি সলনি হয় তেন্তে ব্যক্তিগত খেলুৱৈসকলক পিছৰ প্ৰতিযোগিতাবোৰত পুনৰ শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হ’ব পাৰে।

১৯৪৮ চনত ইংলেণ্ডত মেৰুদণ্ডৰ আঘাতত ছাৰ লুডৱিগ গুটমেনে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ প্ৰাক্তন সকলৰ বাবে এখন ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতা আয়োজন কৰাৰ পিছৰ পৰাই পেৰালিম্পিক আৰম্ভ হৈছিল। ১৯৫২ চনত নেডাৰলেণ্ডৰ এথলীটসকলে ব্ৰিটিছ প্ৰতিযোগীসকলৰ সৈতে যোগদান কৰি এক ফলো-আপ প্ৰতিযোগিতা অনুষ্ঠিত হয়। ১৯৬০ চনত ৰোমত বিশেষভাৱে সক্ষম খেলুৱৈসকলৰ বাবে প্ৰথম কোৱাড্ৰেনিয়াল অলিম্পিক-ষ্টাইল (quadrennial Olympic-style) খেল অনুষ্ঠিত হৈছিল; কোৱাড্ৰেনিয়াল শীতকালীন ক্ৰীড়া ১৯৭৬ চনত চুইডেনত যোগ দিয়া হৈছিল। চিউল ১৯৮৮ অলিম্পিক গেমছ আৰু ফ্ৰান্সৰ এলবাৰ্টভিলত ১৯৯২ চনৰ শীতকালীন অলিম্পিকৰ পৰা, পেৰালিম্পিক অলিম্পিক স্থানত অনুষ্ঠিত হৈ আহিছে আৰু একে সুবিধা ব্যৱহাৰ কৰিছে। ২০০১ চনত আন্তৰ্জাতিক অলিম্পিক সমিতি আৰু আন্তৰ্জাতিক পেৰালিম্পিক সমিতিয়ে “one bid, one city” অনুশীলনৰ ওপৰত সন্মত হয়, য’ত অলিম্পিক আয়োজনৰ বাবে বিড কৰা প্ৰতিখন চহৰেও সম্পৰ্কিত পেৰালিম্পিক অনুষ্ঠিত কৰাৰ বাবে বিড কৰে।

পেৰালিম্পিক গেমছৰ আকাৰ আৰু বৈচিত্ৰতা বিগত বছৰবোৰত যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। ১৯৬০ চনত পেৰালিম্পিকত ২৩ খন দেশৰ ৪০০ জন খেলুৱৈয়ে আঠখন ক্ৰীড়াত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। মাত্ৰ ৫০ বছৰৰ পিছত, লণ্ডনত ২০১২ চনৰ গ্ৰীষ্মকালীন পেৰালিম্পিকত, ১৬৪ খন দেশক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা ৪২০০ ৰো অধিক খেলুৱৈয়ে ২০ খন ক্ৰীড়াত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

১৯৬৮ চনৰ গেমছত আত্মপ্ৰকাশ কৰাৰ পিছত ভাৰতে চাৰিটা স্বৰ্ণ, আৰু গ্ৰীষ্মকালীন পেৰালিম্পিকত ৰূপ আৰু ব্ৰঞ্জৰ পদকসহ ১২ টা পদক জিকিছে।

১৯৭২, হাইডেলবাৰ্গ পেৰালিম্পিক (Heidelberg Paralympics):

মুৰলীকান্ত পেটকাৰ: সোণ

পেটকাৰে পেৰালিম্পিকত দেশৰ প্ৰথমটো পদক জিকিছিল যেতিয়া তেওঁ পুৰুষৰ ৫০ মিটাৰ ফ্ৰীষ্টাইল সাঁতোৰ প্ৰতিযোগিতাত স্বৰ্ণ জয় কৰিছিল, ৩৭.৩৩ ছেকেণ্ডৰ বিশ্ব অভিলেখ সময় অতিবাহিত কৰিছিল। মূলতঃ ভাৰতীয় সেনাৰ এজন বক্সাৰ, পাটেকাৰে ১৯৬৫ চনৰ ভাৰত-পাক যুদ্ধত হাত হেৰুৱাই সাঁতোৰ আৰু অন্যান্য ক্ৰীড়ালৈ পৰিৱৰ্তন কৰিছিল। তেওঁ পেৰালিম্পিক আৰু অলিম্পিকত ভাৰতৰ প্ৰথম ব্যক্তিগত স্বৰ্ণ পদক বিজয়ী আছিল।

১৯৮৪, নিউয়ৰ্ক (আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য), স্টোক মেণ্ডেভিল (ইউকে) পেৰালিম্পিক (New York (US), Stoke Mandeville (UK) Paralympics):

যোগিন্দৰ সিং বেদী: ১ টা ৰূপ, ২ টা ব্ৰঞ্জ

বেদীয়ে শ্বট পুট ইভেণ্টত ৰূপৰ পদক জিকিছিল আৰু ডিচকাচ আৰু জেভেলিন থ্ৰো ইভেণ্টত এটা কৈ ব্ৰঞ্জ লাভ কৰিছিল। তেওঁ সৰ্বাধিক পেৰালিম্পিক পদকৰ সৈতে ভাৰতীয় হোৱাৰ অভিলেখ গঢ়িছে।

ভীমৰাও কেচৰকাৰ: ৰূপ

কেচৰকাৰে ১৯৮৪ চনৰ পেৰালিম্পিকত পুৰুষৰ জেভলিন থ্ৰো ইভেণ্টত ৰূপৰ পদক অৰ্জন কৰে, তেওঁ স্ব-দেশী যোগিন্দৰ সিং বেদীতকৈ আগবাঢ়ি গৈছিল, যিয়ে একেটা ইভেণ্টত ব্ৰঞ্জৰ পদক দখল কৰিছিল।

২০০৮, এথেন্স পেৰালিম্পিক (Athens Paralympics):

দাবেন্দ্ৰ ঝাঝাৰিয়া: সোণ

ঝাঝাৰিয়াই এথেন্স গেমছত পুৰুষৰ জেভলিন থ্ৰোত স্বৰ্ণ অৰ্জন কৰি পেৰালিম্পিক পদকৰ বাবে ভাৰতৰ ২০ বছৰৰ অপেক্ষাৰ অন্ত পেলাইছিল। ঝাঝাৰিয়াই এথেন্সত ৬২.১৫ মিটাৰৰ এক নতুন ৱৰ্ল্ড ৰেকৰ্ড স্থাপন কৰে। ৰাজস্থানৰ চুৰু জিলাৰ এখন সৰু গাওঁৰ বাসিন্দা ঝাঝাৰিয়াৰ বয়স প্ৰায় আঠ বছৰ আছিল যেতিয়া তেওঁ বগাই যোৱা গছৰ এটা ডালত দুৰ্ঘটনাক্ৰমে এটা জীৱন্ত বৈদ্যুতিক তাঁৰ স্পৰ্শ কৰাৰ লগে লগে তেওঁৰ বাওঁ হাত কাটিব লগা হৈছিল।

ৰাজিন্দৰ সিং ৰাহেলু: ব্ৰঞ্জ

এথেন্স গেমছত দ্বিতীয় ভাৰতীয় পদক বিজয়ী ৰাহেলুৱে ৫৬ কিলোগ্ৰাম পুৰুষৰ পাৱাৰলিফটিং ইভেণ্টত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। তেওঁ ১৫৭.৫ কিলোগ্ৰামৰ প্ৰচেষ্টাৰে ব্ৰঞ্জ লাভ কৰিছিল। পঞ্জাৱৰ জলন্ধৰ জিলাৰ মেহচামপুৰ গাঁৱত জন্মগ্ৰহণ কৰা ৰহেলু শিশু পক্ষাঘাতত ভুগি আছে। তেওঁ আঠ মাহ বয়সত পলিঅ’ত আক্ৰান্ত হৈছিল।

২০১২, লণ্ডন পেৰালিম্পিক (London Paralympics):

গিৰিচা নগৰজেগৌড়া: ৰূপ

গেমছৰ লণ্ডন সংস্কৰণত একমাত্ৰ ভাৰতীয় পদক বিজয়ী নাগাৰাজেগৌড়াই পুৰুষৰ হাই জাম্পত ১.৭৪ মিটাৰ জাম্পেৰে ৰূপৰ পদক দখল কৰে। এই কৃতিত্বৰ সৈতে, নাগাৰাজেগৌড়া, যাৰ বাওঁ ভৰিত বিকলাঙ্গতা আছে, সেই প্ৰতিযোগিতাত পদক জয় কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় হিচাপে পৰিগণিত হয়।

২০১৬, ৰিঅ’ পেৰালিম্পিক (Rio Paralympics):

দাবেন্দ্ৰ ঝাঝাৰিয়া: সোণ

ৰিঅ’ত পুৰুষৰ জেভলিন থ্ৰো ইভেণ্টত ৬৩.৯৭ মিটাৰ দূৰত্বলৈ বৰ্শা (spear) নিক্ষেপ কৰি ঝাঝাৰিয়াই ইতিহাসত নিজৰ নাম লিপিবদ্ধ কৰে আৰু পেৰালিম্পিকত দুটা সোণৰ পদক অৰ্জন কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় হিচাপে পৰিগণিত হয়। পেৰালিম্পিকত ভাৰতৰ অন্যতম সুসজ্জিত খেলুৱৈ ঝাঝাৰিয়াই এথেন্স গেমছত ১২ বছৰ আগতে স্থাপন কৰা তেওঁৰ নিজৰেই বিশ্ব অভিলেখ ভংগ কৰি নতুন বিশ্ব অভিলেখ সৃষ্টি কৰিছিল।

মৰিয়াপ্পান থাংগেভেলু: সোণ

থাংগেভেলুৱে ৰিঅ’ গেমছত ১.৮৯ মিটাৰ ক্লিয়াৰ কৰি হাই জাম্প ইভেণ্টত স্বৰ্ণ লাভ কৰিছিল। তেওঁ দেশৰ মাত্ৰ তিনিটা সোণৰ পদক বিজয়ী পাৰালিম্পিয়ানৰ ভিতৰত এজন। তামিলনাডুৰ চালেম জিলাৰ পৰা অহা থাংগেভেলুৰ উজ্জ্বল প্ৰচেষ্টাই তেওঁক পূৰ্বৰ এছিয়ান অভিলেখ ভংগ কৰি নতুন বিশ্ব অভিলেখ সৃষ্টি কৰিছিল।

দীপা মালিক- ৰূপ

মালিকে ভাৰতৰ পৰা পেৰালিম্পিক পদক জয় কৰা প্ৰথম গৰাকী মহিলা হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল যেতিয়া তেওঁ ৰিঅ’ত ৪.৬১ মিটাৰ শ্ৰেষ্ঠ থ্ৰোৰে শ্বট পুট ইভেণ্টত ৰূপৰ পদক জিকিছিল। কঁকালৰ পৰা তললৈ পক্ষাঘাতগ্ৰস্ত হোৱা এজন পক্ষাঘাতগ্ৰস্ত, মালিকক মেৰুদণ্ডৰ টিউমাৰৰ বাবে অস্ত্ৰোপচাৰ কৰাৰ পিছত হুইলচেয়াৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। তেওঁ বৰ্তমান ভাৰতৰ পেৰালিম্পিক সমিতিৰ সভাপতি হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰে।

বৰুণ সিং ভাটি- ব্ৰঞ্জ

ভাটিয়ে ৰিঅ’ গেমছত হাই জাম্পত ব্ৰঞ্জৰ পদক অৰ্জন কৰে। কম বয়সতে পলিঅ’মাইলাইটিছৰ দ্বাৰা পীড়িত ভাটিয়ে ১.৮৬ মিটাৰ ব্যক্তিগত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ মাৰ্ক (personal best mark) সৃষ্টি কৰিছিল, যি এতিয়ালৈকে ভাৰতৰ আটাইতকৈ সফল পেৰালিম্পিকবোৰ কঢ়িয়াই আনিছে।

ভাৰতে ২৫ আগষ্টৰ পৰা ৬ ছেপ্টেম্বৰ ২০২১ লৈ জাপানৰ টকিঅ’ত ২০২০ গ্ৰীষ্মকালীন পেৰালিম্পিকত অংশগ্ৰহণ কৰিব। ভাৰতীয় খেলুৱৈসকলে ১৯৮৪ চনৰ পৰা গ্ৰীষ্মকালীন পেৰালিম্পিকৰ প্ৰতিটো সংস্কৰণত অৱতীৰ্ণ হৈছে যদিও তেওঁলোকে ১৯৬৮ চনৰ গ্ৰীষ্মকালীন পেৰালিম্পিকত আনুষ্ঠানিক ভাৱে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল।

টকিঅ’ পেৰালিম্পিক ২০২০-ত দেশক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা খেলুৱৈসকলক শুভেচ্ছা জনালো !!

- Advertisment -
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine − 5 =

- Advertisment -

Magazine

তেজপুৰ ক্লাব বেডমিণ্টনত ঢলা শদিয়া ক্লাব চেম্পিয়ন; ত্ৰিভায়ান ৰাজ...

0
অলিম্পিয়া প্ৰতিবেদন সোমবাৰে বিজিত শইকীয়া সোঁৱৰণী ইনড'ৰ ষ্টেডিয়ামত সোমবাৰে তেজপুৰ জিলা ক্ৰীড়া সন্থাৰ উদ্যোগত অনুষ্ঠিত হৈ যায় তাৰিণী ভূঞা সোঁৱৰণী...

Olympia March 2020

0

Olympia January 2020

0

Most Popular

Recent Comments