Monday, July 4, 2022
HomeNewsঅলিম্পিকত ভাৰত: ক্ৰীড়াৰ মেগা ইভেণ্টত ভাৰতৰ সাফল্যৰ কাহিনী

অলিম্পিকত ভাৰত: ক্ৰীড়াৰ মেগা ইভেণ্টত ভাৰতৰ সাফল্যৰ কাহিনী

অলিম্পিয়া প্ৰতিবেদন

✍️ তপন কুমাৰ বৰা

২০২০ গ্ৰীষ্মকালীন অলিম্পিক, যাক আনুষ্ঠানিকভাৱে Games of the XXXII Olympiad অথবা টকিঅ’ ২০২০ বুলিও জনা যায়, হৈছে জাপানৰ টকিঅ’ত ২৩ জুলাইৰ পৰা ৮ আগষ্ট ২০২১ লৈ অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া এক আগন্তুক আন্তৰ্জাতিক বহু-ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতা।

বৰ্তমানলৈকে ভাৰতে অলিম্পিকত ২২ টা বিভিন্ন ক্ৰীড়াত অংশগ্ৰহণ কৰিছে, সেইবিলাকৰ বিষয়ে সংক্ষিপ্তকৈ উভতি চাওঁ আহকচোন।

১৯২০ চনৰ এণ্টৱাৰ্প গেমছৰ (Antwerp Games) পৰা ভাৰত অলিম্পিকত নিয়মীয়াঅংশগ্ৰহণ কৰি আহিছে। বেলজিয়ামৰ এণ্টৱাৰ্পত অনুষ্ঠিত ১৯২০ চনৰ খেলৰ সময়ত ভাৰতে অলিম্পিকলৈ প্ৰথম দল প্ৰেৰণ কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা অলিম্পিকত ২২ টা বিভিন্ন ক্ৰীড়াত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰি বহুকেইটা পদক জিকিছে।

হকী (Hockey): ভাৰতীয় হকী দল অলিম্পিকত আটাইতকৈ সফল হৈ আহিছে। ১৯২৮ চনৰ আমষ্টাৰডাম গেমছৰ সময়ত ভাৰতে প্ৰথম হকী দল অলিম্পিকলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল। ইয়াৰ পিছতে ভাৰতে অলিম্পিকত মুঠ ১১ টা পদক জিকিছে – ৮টা সোণ, এটা ৰূপ আৰু ২টা ব্ৰঞ্জ।

এথলেটিকছ (Athletics): অলিম্পিকৰ প্ৰতিটো সংস্কৰণত খেলা একমাত্ৰ পাঁচটা ক্ৰীড়াৰ ভিতৰত এথলেটিকছ অন্যতম। ভাৰতে অংশগ্ৰহণ কৰা অলিম্পিকৰ এথলেটিকছত প্ৰতিটো সংস্কৰণতেই ভাৰতৰ কোনো নহয় কোনো ধৰণৰ প্ৰতিনিধিত্ব আছে। কিন্তু, এথলেটিকছত দেশৰ একমাত্ৰ অলিম্পিক পদক – দুটা ৰূপ (silvers), ১৯০০ চনৰ পেৰিছ গেমছত নৰমান প্ৰিচাৰ্ডৰ (Norman Pritchard) জৰিয়তে আহিছিল।

আৰ্চাৰী বা ধনুৰ্বিদ্যা (Archery): ১৯৮৮ চনৰ চিউল (Seoul) অলিম্পিকৰ সময়ত ভাৰতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে খেলখনত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। ভাৰতীয় ধনুৰ্বিদ্যা দলটোক তেতিয়া লিম্বা ৰামে নেতৃত্ব দিছিল, তেওঁৰ সৈতে গৈছিল শ্যাম লাল আৰু সঞ্জীৱ সিঙ। ভাৰতে তেতিয়াৰ পৰা ২০ চনৰ চিডনী গেমছৰ বাহিৰে অলিম্পিকৰ প্ৰতিটো সংস্কৰণত খেলখনত অংশগ্ৰহণ কৰিছে। যদিও এতিয়াও ধনুৰ্বিদ্যাত পদক জিকিব পৰা নাই, ২০২০ টকিঅ’ অলিম্পিকত অতনু দাস আৰু দীপিকা কুমাৰীয়ে মিশ্ৰিত দলৰ প্ৰতিযোগিতাৰ (mixed team event) বাবে যুটি বান্ধিছে।

টেবুল টেনিছ (Table Tennis): ১৯৮৮ চনত অলিম্পিকত ভাৰতৰ প্ৰথমটেবুল টেনিছ দলআছিল সুজয় ঘোৰপাডে, কমলেশ মেহতা আৰু নিয়াতি ৰয়। ভাৰতে তেতিয়াৰ পৰা অলিম্পিকৰ প্ৰতিটো সংস্কৰণত টেবুল টেনিছত অংশগ্ৰহণ কৰিছে।

টেনিছ (Tennis): ১৯৮৮ চনৰ চিউল গেমছৰ সময়ত ভাৰতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে অলিম্পিকত টেনিছত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল যেতিয়া জিশান আলী আৰু বিজয় অমৃতৰাজে খেলপথাৰত অৱতীৰ্ণ হৈছিল। ১৯৯৬ চনত আটলাণ্টা গেমছত ভাৰতৰ লিয়েণ্ডাৰ পেছে ব্ৰঞ্জৰ পদক লাভ কৰিছে, তেতিয়াৰ পৰা অলিম্পিকৰ সকলো সংস্কৰণত টেনিছত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছে।

চাইকেল চলোৱা (Cycling): ভাৰতে ১৯৪৮ চনৰ লণ্ডন গেমছৰ সময়ত অলিম্পিকলৈ ইয়াৰ প্ৰথম চাইকেল দল প্ৰেৰণ কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত আৰু দুটা সংস্কৰণত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল – ১৯৫২ হেলচিঙ্কি গেমছ আৰু ১৯৬৪ টকিঅ’ গেমছ।

বেডমিণ্টন (Badminton): চতুৰ্ভুজ প্ৰতিযোগিতাত (quadrennial event) খেলখন আৰম্ভ হোৱাৰ পৰা ভাৰতে প্ৰতিটো অলিম্পিক সংস্কৰণত বেডমিণ্টনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছে। প্ৰথমবাৰৰ বাবে ভাৰতীয় বেডমিণ্টন দলটোত আছিল দীপংকৰ ভট্টাচাৰ্য, মদুমিতা বিষ্ট আৰু ইউ বিমল কুমাৰ। ভাৰতে অলিম্পিকত বেডমিণ্টনত দুটা পদক জিকিছে – ২০১২ চনৰ লণ্ডন গেমছত চাইনা নেহৱালৰ ব্ৰঞ্জ, তাৰ পিছত ৰিঅ’ ডি জেনেৰিঅ’ত পৰৱৰ্তী সংস্কৰণত পি ভি সিন্ধুৰ দ্বাৰা ৰূপৰ পদক।

ভাৰত্তোলন (Weightlifting): ১৯৩৬ চনৰ বাৰ্লিন গেমছৰ সময়ত ভাৰতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে অলিম্পিকত খেলখনত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। বাৰ্মাৰ বাসিন্দা ইউ জাও ৱেইক আছিল অলিম্পিকত ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা প্ৰথম উত্তোলক। দেশক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় মূলৰ উত্তোলক আছিল দণ্ডমুদি ৰাজাগোপাল। যদিও ভাৰতে ১৯৩৬ চনৰ পৰা অলিম্পিকত ভাৰোত্তোলনত নিয়মীয়া হৈ আছে, ২০০৮ একমাত্ৰ ব্যতিক্ৰম হোৱাৰ সৈতে, ভাৰতৰ খেলত মাত্ৰ এটা অলিম্পিক পদক আছে – ২০০০ চনৰ চিডনী গেমছৰ সময়ত কৰ্ণাম মল্লেশ্বৰীৰ ব্ৰঞ্জ।

বাস্কেটবল (Basketball): অলিম্পিকত বাস্কেটবলত ভাৰতৰ একমাত্ৰ অংশগ্ৰহণ ১৯৮০ চনৰ মস্কো গেমছৰ সময়ত আহিছিল। পৰমজিৎ সিঙৰ নেতৃত্বত দলটোৱে প্ৰতিযোগিতাখনত এখনো মেচ জিকিবলৈ ব্যৰ্থ হৈছিল যদিও তেওঁলোকে নিশ্চিতভাৱে কিছুমান ভাল ব্যক্তিগত প্ৰদৰ্শনেৰে বিশ্বৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

ডাইভিং (Diving): ভাৰতে এবাৰ অলিম্পিকত ডাইভিংত অংশগ্ৰহণ কৰিছে। ১৯৬৪ চনৰ টকিঅ’ অলিম্পিকৰ সময়ত, দুজন ভাৰতীয় ডুবাৰু – সোহন সিং আৰু অনুয়া প্ৰসাদে ক্ৰমে পুৰুষৰ মঞ্চ আৰু পুৰুষৰ স্প্ৰিংবৰ্ডত দেশক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল। অলিম্পিকত ডাইভিংত এইটো ভাৰতৰ একমাত্ৰ উপস্থিতি হৈ আছে।

বক্সিং (Boxing): ১৯৭২ চনৰ মিউনিখ গেমছৰ সময়ত ভাৰতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে খেলখনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। চন্দ্ৰ নাৰায়ণন একমাত্ৰ ভাৰতীয় বক্সাৰ আছিল আৰু প্ৰথমটোত বাই (bye) পোৱাৰ পিছত তেওঁ দ্বিতীয় ৰাউণ্ডত পৰাজিত হৈছিল। ভাৰতে তেতিয়াৰ পৰা বক্সিংত দুটা কৈ অলিম্পিক পদক জিকিছে – ২০০৮ চনৰ বেইজিং আৰু ২০১২ চনৰ লণ্ডন গেমছত বিজেন্দ্ৰ সিং আৰু মেৰী কমৰ দ্বাৰা এটা কৈ ব্ৰঞ্জ।

অশ্বাৰোহী (Equestrian): ১৯৯৬ চনৰ আটলাণ্টা গেমছৰ সময়ত ভাৰতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে অলিম্পিকত অশ্বাৰোহী খেলত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। উইং কামাণ্ডাৰ আই জে লাম্বাই আটলাণ্টাত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰাৰ সময়ত, ইমতিয়াজ আনিছে ২০০০ চনৰ আটলাণ্টা গেমছৰ সময়ত খেলখনত দেশক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা দ্বিতীয় জন ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হয়। ২০২০ টকিঅ’ গেমছত খেলপথাৰত অৱতীৰ্ণ হ’লে ফুৱাদ মিৰ্জা অলিম্পিকত অশ্বাৰোহীত ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা কেৱল তৃতীয় জকী (jockey) হ’ব।

ফুটবল (Football): ১৯৪৮ চনৰ লণ্ডন গেমছৰ সময়ত ভাৰতে ইয়াৰ প্ৰথম ফুটবল দলঅলিম্পিকলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল। ১৯৫২, ১৯৫৬ আৰু ১৯৬০ চনৰ খেলৰ সময়তো এই খেলত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। অলিম্পিকত ফুটবলত ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰদৰ্শন ১৯৫৬ চনৰ মেলবৰ্ণ গেমছৰ সময়ত আহিছিল য’ত তেওঁলোকে ছেমি ফাইনেলিষ্ট হিচাপে শেষ কৰিছিল।

গল্ফ (Golf): ২০১৬ চনৰ ৰিঅ’ ডি জেনেৰিঅ’ গেমছৰ সময়ত তিনিজন ভাৰতীয় – অনিৰ্বাণ লাহিড়ী, শিৱ চাওৰাছিয়া আৰু অদিতি অশোকে প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল।

জিমনাষ্টিক (Gymnastics): ৰিঅ’ অলিম্পিকত দীপা কৰ্মকাৰ প্ৰথম ভাৰতীয় জিমনাষ্ট হৈছিল আৰু প্ৰতিযোগিতাত চতুৰ্থ স্থান লাভ কৰিছিল।

জুডো (Judo): যদিও ভাৰতে অলিম্পিকত জুডোত কোনো পদক জিকিব পৰা নাই, ১৯৯২ চনৰ বাৰ্চিলোনা গেমছৰ পৰা দেশখন খেলত নিৰন্তৰ বৈশিষ্ট্য হৈ আহিছে। অলিম্পিকৰ বাবে ভাৰতৰ প্ৰথমজুডো দলত পাঁচজন জুডোকা (judokas) আছিল – সন্দীপ বিয়ালা, কাৱাছ বিলিমৰিয়া, নৰেন্দ্ৰ সিং, ৰজিন্দৰ সিং আৰু সঙ্গীতা মেহতা।

ৰোয়িং (Rowing): ২০০০ চনৰ চিডনী গেমছৰ সময়ত ভাৰতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে অলিম্পিকত ৰয়িংত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। ইন্দ্ৰপাল সিং আৰু কচম খান চিডনীত পুৰুষৰ কক্সলেছ পেয়াৰত (Coxless Pair) খেলপথাৰত অৱতীৰ্ণ হোৱাৰ সময়ত অলিম্পিকত অংশগ্ৰহণ কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় ৰোৱাৰ (rowers) আছিল।

চেইলিং (Sailing): ১৯৭২ চনৰ মিউনিখ অলিম্পিকলৈকে অলিম্পিকত ভাৰতৰ খেলত প্ৰতিনিধিত্ব নাছিল। চোলি ঠিকাদাৰ আৰু এ এ বাসিত অলিম্পিকত প্ৰথম ভাৰতীয় নাবিক আছিল। তেতিয়াৰ পৰা কেইজনমান ভাৰতীয় নাবিকে অলিম্পিকত অংশগ্ৰহণ কৰিছে, কিন্তু তেওঁলোকৰ কোনেও পদকলৈ ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই। ২০২০ টকিঅ’ গেমছ প্ৰথমবাৰৰ বাবে হ’ব যে অলিম্পিকত নৌযাত্ৰাৰ একাধিক ইভেণ্টত ভাৰতৰ প্ৰতিনিধিত্ব আছে।

শ্বুটিং (Shooting): অলিম্পিকত ভাৰতৰ বাবে শ্বুটিং অন্যতম সফল ক্ৰীড়া। ভাৰতে ১৯৫২ চনৰ হেলচিঙ্কি গেমছৰ (Helsinki Games) সময়ত হৰিহৰ বেনাৰ্জী আৰু সৌৰেন চৌধুৰী নামৰ দুজন খেলুৱৈৰ প্ৰথম শ্বুটিং দল অলিম্পিকলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা ভাৰত খেলখনত নিৰন্তৰ বৈশিষ্ট্য হৈ আহিছে আৰু অলিম্পিকত মুঠ 4 টা পদক – এটা সোণ, দুটা ৰূপ আৰু এটা ব্ৰঞ্জ জিকিছে।

সাঁতোৰ (Swimming): ১৯৪৮ চনৰ লণ্ডন গেমছৰ সময়ত ভাৰতে প্ৰথমবাৰৰ বাবে অলিম্পিকত সাঁতোৰত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। ১৯৪৮ চনৰ অলিম্পিকত শচীন নাগ, আইজাক মনচুৰ, দিলীপ মিত্ৰ, বিমল চন্দ্ৰ, খামলিলাল শ্বাহ, প্ৰহ্তিপ মিত্ৰ, প্ৰফুল্ল মল্লিক নামৰ মুঠ সাতজন সাঁতোৰবিদে ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল। ১৯৫৬ চনৰ অলিম্পিকৰ সময়ত ২০০ মিটাৰ পখিলাত (butterfly) চামছেৰ খানৰ দ্বাৰা পঞ্চম স্থান সমাপ্ত হোৱাটো অলিম্পিকত দেশৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সাঁতোৰ প্ৰদৰ্শন হৈ আছে।

ৱাটাৰ পোলো (Water Polo): ১৯৪৮ চনৰ লণ্ডন (London) আৰু ১৯৫২ চনৰ হেলচিঙ্কি (Helsinki) নামৰ গেমছৰ দুটা সংস্কৰণত ভাৰতে এটাও পদক অৰ্জন নকৰাকৈ এই খেলত প্ৰতিনিধিত্ব লাভ কৰিছিল।

কুস্তি (Wrestling): ভাৰতে ১৯২০ চনৰ এণ্টৱাৰ্প গেমছৰ সময়ত অলিম্পিকলৈ ইয়াৰ প্ৰথম কুস্তি দল প্ৰেৰণ কৰিছিল। কুমাৰ নাভালে আৰু ৰণধীৰ চিন্দে অলিম্পিকত ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা প্ৰথম গ্ৰেপলাৰ (grapplers) আছিল। ভাৰতে তেতিয়াৰ পৰা কুস্তিত মুঠ ৫ টা পদক জিকিছে – এটা ৰূপ আৰু চাৰিটা ব্ৰঞ্জ। সেই পদকবোৰৰ প্ৰথমটো ১৯৫২ চনৰ হেলচিঙ্কি গেমছৰ সময়ত কেডি যাদৱে জিকিছিল।

ওপৰোক্ত সকলো ক্ৰীড়াৰ উপৰিও, ভাৰতে ২০২০ টকিঅ’ অলিম্পিকত ভৱানী দেৱীয়ে খেলপথাৰত অৱতীৰ্ণ হ’লে এক পুৰণি অলিম্পিক ক্ৰীড়া – ফেন্সিংত (Fencing) আত্মপ্ৰকাশ কৰিব।

- Advertisment -
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 2 =

- Advertisment -

Magazine

তেজপুৰ ক্লাব বেডমিণ্টনত ঢলা শদিয়া ক্লাব চেম্পিয়ন; ত্ৰিভায়ান ৰাজ...

0
অলিম্পিয়া প্ৰতিবেদন সোমবাৰে বিজিত শইকীয়া সোঁৱৰণী ইনড'ৰ ষ্টেডিয়ামত সোমবাৰে তেজপুৰ জিলা ক্ৰীড়া সন্থাৰ উদ্যোগত অনুষ্ঠিত হৈ যায় তাৰিণী ভূঞা সোঁৱৰণী...

Olympia March 2020

0

Olympia January 2020

0

Most Popular

Archives list

Recent Comments