Wednesday, September 28, 2022
HomeNewsভাৰতৰ 'ৰাষ্ট্ৰীয় খেল' কি? কি উত্তৰ দিলে ক্ৰীড়া মন্ত্ৰণালয়ে!

ভাৰতৰ ‘ৰাষ্ট্ৰীয় খেল’ কি? কি উত্তৰ দিলে ক্ৰীড়া মন্ত্ৰণালয়ে!

আমি সৰুতে এই কথা শিকিয়েই ডাঙৰ হৈছিলোঁ যে হকী ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় খেল। হকীত ভাৰতৰ প্ৰদৰ্শনো সদায় লেখত ল’বলগীয়াই হৈ আহিছে। সেয়ে হকী ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় খেল কথাষাৰ আৰু দকৈ শিপাইছিল। তাৰ পিছত কাবাদী খেলৰ কথা মনলৈ আহিলেও আমাৰ ভাৱ হৈছিল যে এই খেলবিধো আমাৰ ওচৰ সম্পৰ্কীয় ইপিনে ক্ৰিকেটৰ জনপ্ৰিয়তালৈ লক্ষ্য কৰিলে আমাৰ এনে লাগে যে ক্ৰিকেটেই যদি ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় খেল হোৱাহেঁতেন,কিমান ভাল লাগিলহেঁতেন। অৱশ্যে ক্ৰিকেট ৰাষ্ট্ৰীয় খেল ন’হলেও ভাৰতত ক্ৰিকেটক এক ধৰ্ম হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

ভাৰত হকী, কাবাদী, ক্ৰিকেট আদি খেলসমূহত যথেষ্ট আগবঢ়া। অৱশ্যে ইয়াৰ এটাও ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় খেল নহয়। ভাৰতৰ কোনো ৰাষ্ট্ৰীয় খেল নাই। এই কথা আমি কোৱা নাই। এই কথা প্ৰকাশ কৰিছে খোদ ভাৰত চৰকাৰে। এখন আৰ টি আই’ৰ আৱেদনৰ উত্তৰত ভাৰতৰ যুৱ আৰু ক্ৰীড়া মন্ত্ৰণালয়ে কয় যে এতিয়ালৈকে কোনো খেলকে ৰাষ্ট্ৰীয় খেল হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হোৱা নাই। অৰ্থাৎ বৰ্তমান এই কথা স্পষ্ট হৈ পৰিল যে ভাৰতৰ কোনো ৰাষ্ট্ৰীয় খেল নাই।

- Advertisment -
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + 8 =

- Advertisment -

Magazine

তেজপুৰ ক্লাব বেডমিণ্টনত ঢলা শদিয়া ক্লাব চেম্পিয়ন; ত্ৰিভায়ান ৰাজ...

0
অলিম্পিয়া প্ৰতিবেদন সোমবাৰে বিজিত শইকীয়া সোঁৱৰণী ইনড'ৰ ষ্টেডিয়ামত সোমবাৰে তেজপুৰ জিলা ক্ৰীড়া সন্থাৰ উদ্যোগত অনুষ্ঠিত হৈ যায় তাৰিণী ভূঞা সোঁৱৰণী...

Olympia March 2020

0

Olympia January 2020

0

Most Popular

Recent Comments