Wednesday, July 6, 2022
HomeNewsঅলিম্পিক আৰু ৰোমাঞ্চকৰ খেল ফেন্সিং

অলিম্পিক আৰু ৰোমাঞ্চকৰ খেল ফেন্সিং

অলিম্পিয়া প্রতিবেদন

✍️ তপন কুমাৰ বৰা

টকিঅ’ত (Tokyo) অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া ২০২০ চনৰ গ্ৰীষ্মকালীন অলিম্পিকৰ (2020 Summer Olympics) ফেন্সিং প্ৰতিযোগিতাসমূহত (fencing competitions) ১২ টা ইভেণ্টছ (events) অনুষ্ঠিত হ’ব। এথেন্সত অনুষ্ঠিত ১৮৯৬ চনৰ গ্ৰীষ্মকালীন অলিম্পিকত আধুনিক অলিম্পিক আন্দোলনৰ জন্মৰ পৰা প্ৰতিটো গ্ৰীষ্মকালীন অলিম্পিক গেমছত ফেন্সিং প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰা হৈছে। কেৱল এবাৰহে এজন খেলুৱৈয়ে একেখন অলিম্পিক গেমছত তিনিওটা অস্ত্ৰৰে সোণৰ পদক জিকিছিল। ১৯২০ চনৰ খেলসমূহত ইটালীৰ ফেঞ্চাৰ নেডো নদীয়ে (Nedo Nadi) এই কৃতিত্ব অৰ্জন কৰিছিল। ১৯২৪ চনৰ অলিম্পিক গেমছৰ সময়ত পেৰিছত মহিলাৰ ফইলে (Women’s foil) অলিম্পিকত আত্মপ্ৰকাশ কৰে। চেন্নাইৰ এগৰাকী ২৭ বছৰীয়া ভাৰতীয় খেলুৱৈ ভৱানী দেৱী হৈছে অলিম্পিকৰ ফেন্সিং ইভেণ্টত অংশগ্ৰহণ কৰিবৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় ফেঞ্চাৰ, যি এই বছৰ টকিঅ’ত চাব্ৰে (sabre) শ্ৰেণীত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ সাজু হৈছে।

ফেন্সিঙত দুজন প্ৰতিযোগীয়ে, প্ৰত্যেকে এখন হাতত অস্ত্ৰ ধৰি, শৰীৰৰ বৈধ লক্ষ্য স্থানত তেওঁলোকৰ প্ৰতিদ্বন্দীক আঘাত কৰিবলৈ ইজনে সিজনৰ মুখামুখি হয়। ইয়াত তিনিটা পৃথক ইভেণ্ট আছে: ফইল (foil), এপে (épée) আৰু চাব্ৰে (sabre)। সেই ইভেণ্টবোৰৰ ভিতৰত অস্ত্ৰ (Weapons), লক্ষ্য ক্ষেত্ৰ (target area) আৰু অগ্ৰাধিকাৰৰ নিয়ম (priority rules) পৃথক। ফেন্সিং প্ৰতিযোগিতা সমূহ এখন প্লেটফৰ্মত (platform) অনুষ্ঠিত কৰা হয় যাক পিষ্ট (piste) বুলি কোৱা হয়। পৃষ্ঠটো ১৪ মিটাৰ দীঘল আৰু ১.৫ মিটাৰৰ পৰা ২ মিটাৰ বহল। এই পিষ্ট (piste) হিচাপে জনাজাত এটা পৰিবাহী মজিয়াৰ পেনেলে (conductive floor panel) ফেন্সিং প্ৰতিযোগিতাৰ পৃষ্ঠখন গঠন কৰে।

ফেঞ্চাৰসকলে বগা ইউনিফৰ্ম পিন্ধে কিয়নো আৰম্ভণিতে, ইলেক্ট্ৰনিক স্কোৰিং (electronic scoring) কৰাৰ আগতে, তেওঁলোকৰ প্ৰতিপক্ষৰ অস্ত্ৰৰ পৰা হোৱা চিহ্ন দেখাটো বগা ৰং আটাইতকৈ সহজ আছিল। যেতিয়া তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ প্ৰতিদ্বন্দীৰ সৈতে সম্পৰ্ক (contact) স্থাপন কৰে, তেতিয়া ই ফেঞ্চাৰৰ স্কোৰ হিচাপ কৰাত সহায় কৰিছিল। ৱাছিং মেচিন আৰু দাগ চিকিৎসাৰ (stain treatments) আগতে, বগা ৰং ধুবলৈও আটাইতকৈ সহজ ৰং আছিল। মাৰ্শ্বেল আৰ্টছৰ দৰে, শিক্ষাৰ্থীজনে পৰম্পৰাগতভাৱে বগা ইউনিফৰ্ম পিন্ধে আৰু মাষ্টাৰ বা প্ৰশিক্ষকে ক’লা পোছাক পিন্ধে। কিন্তু আজিৰ ফেন্সিং পৃথিৱীত, ফেঞ্চাৰসকলক তেওঁলোকৰ ইউনিফৰ্মটো তেওঁলোকৰ অ-অস্ত্ৰ বাহুত (non-weapon arm) প্ৰতীকেৰে সজাবলৈ, বা ৰঙীন জেকেট বা মোজা পিন্ধিবলৈ অনুমতি দিয়া হয়।

চিনেমাবোৰত দেখা মৃত্যু-দ্বৈতৰ যুদ্ধৰ দৰে ফেন্সিং ইভেণ্টসমূহ ৰোমাঞ্চকৰ নহ’ব পাৰে, তথাপিও অলিম্পিক ফেন্সিং হৈছে ইয়াৰ নিজৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট তীব্ৰ নাটকীয় খেল। ফেন্সিংৰ মৌলিক লক্ষ্য হৈছে অস্ত্ৰৰে প্ৰতিদ্বন্দীৰ ওপৰত আটাইতকৈ বেছি স্পৰ্শ (hits or touches) কৰা। তিনিটা ৩ মিনিটৰ অধিৱেশনত এটা প্ৰতিযোগিতা, বা বাউট (bout) অনুষ্ঠিত কৰা হয়। ১৫ টা হিট অৰ্জন কৰা প্ৰথম ব্যক্তি (বা বাউটৰ শেষত আটাইতকৈ বেছি হিট হোৱা ব্যক্তি, যি প্ৰথমে আহে) জিকে। “Touché!-ৰ আক্ষৰিক অৰ্থ হৈছে ফৰাচী ভাষাত “স্পৰ্শ” কৰা, যেনেকৈ অন্য ফেঞ্চাৰৰ দ্বাৰা স্পৰ্শ কৰাৰ অৰ্থ হ’ল পইণ্ট হিচাপ কৰা হৈছে।

অলিম্পিক ফেন্সিঙৰ শিপা বোৰ (roots) পৌৰাণিক বাস্তৱ জীৱনৰ তৰোৱাল আৰু চুৰিৰ সামৰিক যুঁজত আধাৰিত, কিন্তু খেল হিচাপে ফেন্সিঙৰ জনপ্ৰিয়তা স্থায়ী হৈ আছে। আধুনিক অলিম্পিক ফেন্সিং প্ৰতিযোগিতা হৈছে সমগ্ৰ বিশ্বতে বিকশিত এক ক্ৰছ-প্ৰজাতিৰ কৌশল অৱশ্ছে বেছিভাগ স্পেইন, ইটালী আৰু ফ্ৰান্সৰ পৰা।

অলিম্পিক ফেন্সিং অস্ত্ৰ আৰু স্কোৰিং এটি বিচিত্ৰ প্ৰক্ৰিয়া। হিটবোৰ (hits) ইলেক্ট্ৰনিকভাৱে ৰেকৰ্ড কৰা হয় আৰু ৰেফাৰীৰ (referees) দ্বাৰা প্ৰমাণিত কৰা হয়। আপুনি কেনে ধৰণৰ অস্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰি আছে তাৰ ওপৰত হিট বা স্পৰ্শ হিচাপে কি গণনা কৰা হয় – প্ৰতিটো অস্ত্ৰই শৰীৰৰ এক পৃথক এলেকা লক্ষ্য কৰে, আৰু স্পৰ্শ কৰিবলৈ প্ৰতিটো অস্ত্ৰৰ কেৱল কিছুমান অংশহে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। যদিও সেইবোৰ একে যেন লাগিব পাৰে, ৰণনীতি আৰু স্কোৰিং একেবাৰে বেলেগ। তিনি প্ৰকাৰৰ ফেন্সিং অস্ত্ৰ আছে – ফইল (foil), চাব্ৰে (sabre) আৰু ইপি (epée)।

ফইল (foil) হৈছে আটাইতকৈ পাতল ফেন্সিং অস্ত্ৰ, মুখ্যতঃ লক্ষ্যত জোৰ দিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ফইল এটাৰ লক্ষ্য হৈছে ধড় (torso), সন্মুখ আৰু পিছফাল। ফইলৰ মুৰৰ সৈতে লক্ষ্য স্থানত কেৱল এটা স্পৰ্শই এক পইণ্ট অৰ্জন কৰে – আপুনি ব্লেডৰ কাষৰ সৈতে স্পৰ্শ কৰি স্কোৰ কৰিব নোৱাৰে। যদি স্পৰ্শ এটা কৰা হয়, স্পৰ্শটো গণনা কৰা নহয়, ঘড়ীটো (clock) বন্ধ হয় আৰু ফেঞ্চাৰবোৰ ৰিছেট হয়। যদি দুটা ফেঞ্চাৰে একে সময়তে ইজনে সিজনক স্পৰ্শ কৰে, আক্ৰমণত থকা ফেঞ্চাৰজনক কেৱল এটা বিন্দু প্ৰদান কৰা হয়।

চাব্ৰে (sabre) হৈছে আধুনিক সময়ৰ অশ্বাৰোহী তৰোৱাল। ই ফইলতকৈ গধুৰ, আৰু আপুনি অস্ত্ৰৰ মুৰ বা কাষবোৰেৰে বিপক্ষক স্পৰ্শ কৰি পইণ্ট অৰ্জন কৰিব পাৰে। এটা চাব্ৰে হিট কেৱল তেতিয়াহে গণনা কৰে যদি ই কঁকালৰ ওপৰত থাকে। ৰেফাৰীয়ে নিৰ্ধাৰণ কৰে যে একেলগে হিট হ’লে কোনে নম্বৰ দিয়ে। অফ-টাৰ্গেট (off-target) স্পৰ্শ কৰিলে ঘড়ীটো বন্ধ নহয়।

ইপি (epée) হৈছে তিনিওটা ফেন্সিং অস্ত্ৰৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গধুৰ। ফইলৰ (foil) দৰে, স্পৰ্শ এটা কেৱল তেতিয়াহে গণনা কৰা হয় যদি ইয়াক ইপিৰ (epée) মুৰেৰে তৈয়াৰ কৰা হয়; অৱশ্যে, দুয়োজন ফেঞ্চাৰে একে সময়তে কৰা স্পৰ্শৰ পৰা নম্বৰ দিব পাৰে। এটা ইপি হিট (epée hit) শৰীৰৰ যিকোনো ঠাইতে গণনা কৰা হয়।

অলিম্পিক ফেন্সিং ইভেণ্ট সমূহ (fencing events):

ব্যক্তিগত ফইল (পুৰুষ/মহিলা) // Individual Foil (Men/Women)
ব্যক্তিগত ইপি (পুৰুষ/মহিলা) // Individual Epée (Men/Women)
ব্যক্তিগত চাব্ৰে (পুৰুষ/মহিলা) // Individual Sabre (Men/Women)
দলফইল (পুৰুষ/মহিলা) // Team Foil (Men/Women)
দল ইপি (পুৰুষ/মহিলা) // Team Epée (Men/Women)
টীম চাব্ৰে (পুৰুষ/মহিলা) // Team Sabre (Men/Women)

অলিম্পিকৰ ফেন্সিং ইভেণ্টত অংশগ্ৰহণ কৰিবৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰা প্ৰথম ভাৰতীয় ফেঞ্চাৰ ভৱানী দেৱীলৈ শুভেচ্ছা জনালো !!

- Advertisment -
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − 2 =

- Advertisment -

Magazine

তেজপুৰ ক্লাব বেডমিণ্টনত ঢলা শদিয়া ক্লাব চেম্পিয়ন; ত্ৰিভায়ান ৰাজ...

0
অলিম্পিয়া প্ৰতিবেদন সোমবাৰে বিজিত শইকীয়া সোঁৱৰণী ইনড'ৰ ষ্টেডিয়ামত সোমবাৰে তেজপুৰ জিলা ক্ৰীড়া সন্থাৰ উদ্যোগত অনুষ্ঠিত হৈ যায় তাৰিণী ভূঞা সোঁৱৰণী...

Olympia March 2020

0

Olympia January 2020

0

Most Popular

Archives list

Recent Comments