Tuesday, May 24, 2022
HomeNewsপৰম্পৰাগত খেলত জীপাল শুৱালকুছিৰ ঐতিহ্যমণ্ডিত ঈশ্বৰ শ্ৰী শ্ৰী হাটী সত্রৰ প্ৰাঙ্গন

পৰম্পৰাগত খেলত জীপাল শুৱালকুছিৰ ঐতিহ্যমণ্ডিত ঈশ্বৰ শ্ৰী শ্ৰী হাটী সত্রৰ প্ৰাঙ্গন

অলিম্পিয়া অলিম্পিয়া

পৰম্পৰাগত খেলত জীপাল শুৱালকুছিৰ ঐতিহ্যমণ্ডিত ঈশ্বৰ শ্ৰী শ্ৰী হাটী সত্রৰ প্ৰাঙ্গন । ফাকুৰ ৰঙৰ মাজতে সোণত সুৱগা চৰাই অনুষ্ঠিত হৈছে বিভিন্ন পৰম্পৰাগত খেল-ধেমালী । পুৰুষ -মহিলা উভয়ৰে অংশগ্ৰহণত আনন্দৰ জোৱাৰ উঠিছে সত্রত ।

ফাকু ৰঙত ডুব গ’ল সত্র নগৰী শুৱালকুছি । ফাকু উপলক্ষে বিগত ১৭ ৰ পৰা ১৯ মাৰ্চত শ্ৰী শ্ৰী হাটী সত্রত অনুষ্ঠিত হ’ল দৌল উৎসৱ । চৌদিশে ৰঙেৰে উপচি পৰিল সত্র নগৰী । লোকে লোকাৰণ্য হৈ পৰিল সত্রৰ প্ৰাংগন ।

এই ৰঙৰ উৎসৱৰ মাজতে প্ৰতিবছৰৰ দৰে প্ৰাধান্য লাভ কৰিলে পৰম্পৰাগত খেল ধেমালীয়ে । বাঁহ ভঙা খেলত অংশ ললে পুৰুষ -মহিলা উভয়ে। বহু দশক জুৰি পৰম্পৰাগতভাৱে চলি আহিছে এই খেল । এই বৰ্ষতো তাৰ ব্যতিক্ৰম নহ’ল । দৰ্শকৰ আনন্দ কিৰিলিৰ মাজত দলগত ভাৱে ভাঙিলে বাঁহ । প্ৰতিটো দলত থাকে ১৫ জন খেলুৱৈ । পুৰুষ -মহিলা সৰ্বমুঠ ৯ টাকৈ দলে অংশ ললে এইবাৰৰ বাঁহ ভঙা প্ৰতিযোগিতাত । এই দৃশ্য শনিবাৰৰ। খেলৰ আনন্দ উপভোগ কৰিলে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ বিশেষ কৰ্তব্যৰত বিষয়া হেমন্ত চৌধুৰীয়ে । বাঁহ ভাঙি খেল উদ্বোধন কৰিলে বিষয়াজনে ।

ইফালে বাঁহ ভঙা খেলৰ উপৰি আন বহু পৰম্পৰাগত খেলত জীপাল হ’ল ঈশ্বৰ শ্ৰী শ্ৰী হাটী সত্রৰ প্ৰাংগন । পঞ্চ অমৃত টেকেলী ভঙা, তলুৱা বাঁহত বগোৱা আদি আছিল অন্যতম ।

উল্লেখযোগ্য যে, এনে খেলসমূহ দৌল উৎসৱৰ লগতে পুৰুষে পুৰুষে চলি আহিছে । ৰঙৰ উৎসৱত ক্ৰীড়াক জীয়াই ৰখাৰ ই এক যেন পৰম্পৰাগত প্ৰচেষ্টা ।

সঁচাকৈ সত্র নগৰীত ক্ৰীড়াৰ পৰিবেশে বিৰাজ কৰাতো অতিকৈ মনোমোহা । আধ্যাত্মিকতাৰ মাজতো ক্ৰীড়াও মানুহৰ শিৰে শিৰে বিৰাজমান, তাকেই প্ৰমাণ কৰি আহিছে সত্র নগৰীৰ এনে পৰম্পৰাগত খেল ধেমালিয়ে ।

ক্ৰীড়া অনুৰাগীৰ আশা — শুৱালকুছিৰ ঐতিহ্যমণ্ডিত ঈশ্বৰ শ্ৰী শ্ৰী হাটী সত্রত আয়োজিত খেল-ধেমালীৰ দৰে অসমৰ প্ৰতি প্ৰান্তত সিচঁৰতি হৈ থকা পৰম্পৰাগত খেলে জনপ্ৰিয়তাৰ শিখৰ চুৱক । ফাকুৰ ৰঙে যিদৰে মনত আনন্দৰ বন্যা বোৱাব পাৰে, এনে পৰম্পৰাগত খেল ধেমালীয়েও একতাৰ ভাব জাগ্ৰত কৰি মন প্ৰফুল্লিত কৰিব পাৰে । শান্তিৰ বাৰ্তাৰে উত্তৰ পুৰুষলৈ বৈ যাওক পৰম্পৰাগত খেল ধেমালীৰ সোঁত ।

- Advertisment -
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve − eight =

- Advertisment -

Magazine

তেজপুৰ ক্লাব বেডমিণ্টনত ঢলা শদিয়া ক্লাব চেম্পিয়ন; ত্ৰিভায়ান ৰাজ...

0
অলিম্পিয়া প্ৰতিবেদন সোমবাৰে বিজিত শইকীয়া সোঁৱৰণী ইনড'ৰ ষ্টেডিয়ামত সোমবাৰে তেজপুৰ জিলা ক্ৰীড়া সন্থাৰ উদ্যোগত অনুষ্ঠিত হৈ যায় তাৰিণী ভূঞা সোঁৱৰণী...

Olympia March 2020

0

Olympia January 2020

0

Most Popular

Recent Comments